בתי רשת

אחד הפיתוחים האחרונים בענף החקלאות הינו שימוש בבתי רשת הבנויים מרשתות לבנות במקום כהות. מחקרים הוכיחו שתנאי הצללה אופטימאליים משפיעים ישירות על היבט הגידול  של זנים רבים של פרחים, פירות וירקות. הרשת מספקת הגנה מתנאי מזג האוויר, מזיקים וציפורים ואין צורך להסירה בזמן החורף. שימוש במערכות המתאימות יכול לשפר את תנאי הגידול, להגדיל את התנובה ואיכות הפרי, לספק חיסכון משמעותי בהוצאות הגידול התפעוליות, עוזרות בדיכוי מחלות ועוד.
בעזרת הרשת אנו יכולים לתת תנאים אקלימיים מתאימים ביותר לגידול, האור חודר דרך הרשת והחום נותר בפנים.

אקלים
בתי הרשת מספקים הגנה מושלמת נגד פגעי אקלים שונים ובניהם גם קרה. בעבר נהגו להתמודד עם הבעיה על ידי שימוש במערכות טפטוף ואוורור ובשנים האחרונות ניסו אפילו פתרונות של טיסת הליקופטרים סביב אזור החממה על מנת לשבור את הקור על ידי פיזור האוויר הקר באזור הקרקע הגידולית.

מזיקים
המזיקים הינם האויבים העיקריים של הגידול. כאשר משתמשים בבתי רשת לגידול, וכמעט אין חדירה של מזיקים לתוך המבנה, כתוצאה מזה ניתן להפחית מהוצאות הריסוס בתוך החממה, ולגדל גידולים בריאים יותר, ללא שימוש מרובה בכימיקלים.
לדגן פתרון ייחודי ביותר לבתי רשת המשלב בתוכו מסך תרמי המאפשר ניצול מרבי של תנאי האקלים, תוך שימוש במעטפת רשת נגד חרקים אשר אוטמת את המבנה למזיקים.
לבית הרשת עצמו יתרונות רבים אשר עוזרים למגדל לגדל בתנאים אקלימיים נכונים תוך שימוש באמצעים זולים ואמינים.
המגדל יודע כי בעוד אור השמש חודר את הרשת, החום נשאר כלוא בתוך המבנה ולמרות זרימת האוויר אשר מחיה את הצמחים בתוך המבנה, מזיקים, ציפורים, קרה וברד נשארים בחוץ.
כל אלה מספקים למגדל יתרונות מובהקים כגון: גידול בכמות היבול ושיפור באיכותו, חיסכון משמעותי בהוצאות גידול (אנרגיה, ריסוס, השקיה ועוד) הגנה מפני מחלות ועוד.


פיתוח ייחודי לדגן - פיתוח מסך תרמי ממונע בבתי רשת

יתרונו הגדול של המסך התרמי הינו בהפחתת החום הישיר על הגידול תוך מתן שליטה מלאה על כמות ההצללה על הגידול. ושליטה באיבוד האנרגיה בתוך בית הרשת.
בנוסף מאפשר המסך שליטה בכמות הקרינה הסולרית, השתקפות הקרינה האולטרה אדומה מהמסך אל הקרקע והגידולים, שליטה מדויקת בכמות האור אשר אליה נחשף הגידול. על ידי זה אנו חוסכים באנרגית חימום בתוך המבנה, מגינים מפני נזקי כפור וקרינה, דחיית חרקים ומזיקים ושליטה מדורגת בשינויי אקלים יום/לילה.
התקנה של המסך התרמי מאפשרת את פתיחתו וסגירתו על פי צורך, בצורה ידנית או אוטומטית לחלוטין, דבר המאפשר למגדל שליטה משמעותית בתחומים הבאים: כמות האוויר החם בתוך המבנה, כמות הלחות,  כמות עיבוי הטיפות וחיסכון באנרגיה. באמצעות הצללה רק באמצע היום נקבל טמפרטורה נמוכה יותר, וכן רמת קרינה רצויה.

השימוש ברשתות שזורות המצופות בחומר נוגד-חמצון מאפשרות את היתרונות הבאים:
החזרת הקרינה הן בתוך והן מחוץ לבית הרשת, שליטה בתנועת האוויר בתוך בית הרשת, אזור גידול מואר יותר, הפחתה בכמות החום שבתוך בית הרשת, חיסכון באנרגית חימום וקירור, מיתון שינויי טמפרטורות יום/לילה.
כמו כן, יתרון נוסף של בית הרשת הינו האפשרות לשמירת לחות בתוך בית הרשת לאחר השתילה, הארכת עונות על ידי שליטה בזמני הקטיף ושליטה בזמני בשלות הגידול.
בפתיחה וסגירה אוטומטית של המסך המפוקד על ידי מד קרינה, נקבל רמת קרינה רצויה לאורך כל היום.
חשוב לציין שקיימות מגוון רשתות הצללה, בעלות צפיפויות שונות המתחילות ב-16% הצללה ועד ל-90% הצללה. ומגיעות במגוון צבעים, בניהם לבן, שקוף, שחור, כסוף, כחול, ירוק ואף שילובים שונים שלהם.

במסכים תרמיים משתמשים כיום לא רק בבתי רשת אלא גם בחממות ומשתלות. אפשרויות השליטה במערכות אלה בעזרת מערכת בקרה אוטומטית נותנים למגדל שליטה מלאה באיכות הגידול.

שימוש במסך תרמי ממונע בתוך בית הרשת מונע סטרס הנגרם מקרינת שמש ישירה על ידי הצללה של הגידול ואף חוסם את בריחת אנרגית החום מתוך המבנה החוצה.
בכך אנו משיגים את היתרונות של:
- חיסכון באנרגית חימום המבנה
- הגנה מפני קרה ונזקי קרינה
- דחית חרקים ומזיקים אחרים
- מדרוג של אור היום / החשכה בלילה

המסך במצב פתוח המסך במצב סגור

צבעי הרשתות

את הרשת אנו יכולים לספק במספר גוונים עם רמות הצללה שונות, החל מיריעה שקופה (16% הצללה) דרך יריעה לבנה (22-50% הצללה) יריעת אלומיניום (40-70% הצללה) אלומיניום צבוע ירוק, כחול או שחור 30-90% הצללה) ושילוב של ירוק/לבן, כחול/לבן, צבעוני/כסוף, להשגת שליטה מקסימאלית. כמו כן ניתן לרכוש רשת דו צדדית אשר צד אחד הינו אלומיניום וצידה השני בצבע שחור/כחול/ירוק/לבן ועוד.

חיסכון ויעילות בגידולי ירקות

לאחר בדיקות ולמידה מניסיון של שנים רבות בגידול ירקות ובניית פרויקטים חקלאיים בארץ ובחו"ל, נראה שאפשרי בהחלט להגיע לרמת גידול ירקות בתנאים אופטימאליים הן בכמות והן באיכות הזהים לגידול בטכנולוגיה הגבוהה, תוך כדי שימוש בטכנולוגית האוטומציה שלנו הייחודית לבתי רשת.
העיקרון של הטכנולוגיה הנ"ל הוא שימוש במבנה גבוה, בעל גגות משופעים וכך שטח הרשת במעטפת גדול יותר. קשת חלופת האוויר יותר טובה והקרינה חודרת טוב יותר ואינה נשברת בכניסה למבנה. תוספת של מסך תרמי במקום רשת צל קבועה, מאפשר לנו להתאים את רמת הקרינה הדרושה למצב הקרינה הקיימת במשך כל היום. (לדוגמה בבוקר המסך יהיה אסוף על מנת לאפשר קרינה גבוהה יותר, בצהריים כשרמת הקרינה גבוה המסך יהיה פרוש על מנת לצמצם את כמות האור).
בשעות הלילה בחורף המסך התרמי סגור ובכך שומר על הקרינה בתוך המבנה, ללא אפשרות של בריחת קרינה לרקיע.

בתי רשת מסוג זה ומסוגים זהים הוקמו ב:
- ישראל
- כווית  כ-140 דונם
- קליפורניה  כ-210 דונם
- מקסיקו כ-100 דונם

כדי להשיג תוצאות מכסימליות הן באיכות והן בכמות אנו מתקינים בנוסף את המערכות הבאות לבתי רשת:

 מסחררים, רשתות נגד חרקים, לוחות חשמל, מערכות הדליה, פוגרים, מערכות השקיה ומצע מנותק